Záchovná stomatologie (výplně) a Parodontologie

Léčba zaměřená na zachování vlastních zubů v ústech.

Záchovná stomatologie:

Nejčastějším zákrokem v zubní ordinaci je ošetření zubního kazu. Po odstranění poškozených částí zubu následuje dostavba zubu do původního tvaru pomocí výplně. Nejběžnějšími výplňovými materiály jsou fotokompozitní pryskyřice, skloinomerní cementy a amalgám. Každý z těchto materiálů má svoje kladné a záporné vlastnosti a vyžaduje specifický technologický postup při zpracování.

Amalgám nebo „bílá“ výplň?

Každý z materiálů pro výplně má jiné vlastnosti a může se hodit v jiných situacích.

Výhodou fotokompozitní (bílé) výplně je estetika, potřeba odstranění pouze poškozených zubních tkání jelikož má přímou vazbu na zub. Na druhou stranu jí bakterie způsobující kaz „mají více rádi“ a tutíž při špatné hygieně dochází snadněji k vzniku kazu v okolí výplně a je nutno přísně dodržovat podmínky pro zhotovení – především sucho a vrstvení výplně po malých částech.

Amalgám snese i trochu vlhka a není tak citlivý na podmínky při kterých se zhotovuje. Obsah stříbra zajišťuje nižší riziko vzniku kazu v okolí výplně. Na druhou stranu není estetický, pro držení výplně v zubu je zapotřebí většinou odvrtat i kousek zdravé zubní tkáně a výplně ve větším rozsahu zub oslabují, v důsledku toho často dochází ke zlomeninám zubu.

Při volbě výplňového materiálu musíme vždy zohlednit konkrétní situaci. S pacientem konzultujeme možnosti a doporučíme nejvhodnější variantu.

Ceník: Amalgámové plomby jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

           Skloionomerní výplně od 914kč

           Fotokompozitní výplně od 943kč

Ceny se stanovují individuálně, dle náročnosti konkrétního případu – například dle rozsahu kazu. Vždy víte předem kolik budete platit a můžete se rozhodnout, zda daný zákrok chcete podstoupit.

Parodontologie:

Parodontóza je onemocnění závěsného aparátu zubu, tedy vaziv, které drží zub v zubním lůžku a okolní kosti.

Mezi příznaky patří krvácení dásní při čištění zubů, zarudnutí, zduření a otok dásní, následně vznik parodontálních kapes , které jsou spojeny se zápachem z úst a s obnažením zubních krčků. Dochází k postupnému úbytku vaziva a okolní kosti. Zub se začíná uvolňovat a postupně dochází k zásadnímu poškození závěsného zubního aparátu.

Léčba parodontitidy stojí na dvou základních pilířích. První se odehrává v ordinaci stomatologa nebo dentální hygienistky, je to profesionální očištění zubů a kořenů od plaku a zubního kamene a tím pádem od bakterií, které parodontitidu způsobují. Tuto proceduru je třeba v různě dlouhých intervalech opakovat. Druhým a důležitějším pilířem léčby je pečlivě prováděná domácí ústní hygiena vhodnou technikou čištění s vhodnými pomůckami.

Parodontitidu je potřeba začít léčit co nejdříve a tím včas zastavit celý destrukční proces. Ty nejpokročilejší formy parodontitidy jsou již nevratné a mohou skončit ztrátou Vašich zubů.

Ceny: Uzavřená kyretáž 105kč/zub