Chirurgie

Když se nedá zachránit….

Pokud nastane situace, že zub je už natolik poškozen kazem či úrazem, že není možné ho zachránit, přichází na řadu jeho vytažení (extrakce). K extrakci také přistupujeme pokud je zub příčinou rozsáhlého zánětu, pokud je nadbytečný a bez funkce (nejčastěji zuby moudrosti), nebo z ortodontických důvodů.

Na specializované výkony jako je resekce kořenového hrotu, odstranění cyst, autotransplantace zubu, frenulektomie, excize slizničních a kožních útvarů či extrakce neprořezaných zubů odesíláme pacienty na specializované pracoviště stomatochirurgie či slizniční poradnu.

Ceny: extrakce jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Informace pro pacienty

Doporučená péče o rány po chirurgických výkonech v dutině ústní:

  • Ledujte zevně tvář v oblasti zákroku, nejlépe ihned po výkonu vsedě. Optimální je zmrzlá voda v PET láhvi zabalená do kapesníku (nouzově např. i mražená zelenina v sáčku). Použijete-li igelitové chladící polštářky, často je měňte za vychlazené. První den chlaďte v rytmu 15 minut chlazení + 15 minut pauza, další 2-3 dny dle potřeby.
  • Z rány nic nevysávejte, ani ji ničím nevyplachujte.
  • Nejezte do odeznění anestezie, hrozí pokousání znecitlivělého jazyka, rtů a tváře.
  • Nevyplachujte 3 dny po zákroku ústní vodou, zpomaluje hojení sliznic a dásní.
  • Dodržujte řádnou hygienu dutiny ústní. Zuby je zapotřebí čistit již večer po zákroku, doporučen je zubní kartáček s měkkými štětinami (soft, supersoft).
  • Udržujte klidový režim alespoň 3 dny po zákroku.
  • Nepijte nadměrně alkohol.
  • Nekuřte. Nikotin z kouře (i u el. cigaret) snižuje prokrvení a zpomaluje hojení, je zvýšené riziko komplikací.
  • Během spánku je vhodná zvýšená poloha hlavy.
  • Strava je doporučená měkká, vlažná, kašovitá. Kousejte na druhou stranu, pokud to lze.

 

Obvyklé doprovodné stavy po zákroku:

·        Bolest – přibližně 3 dny po zákroku, kterou lze obvykle zvládnout běžně dostupnými analgetiky (např. Nalgesin, Ibalgin). Bolest by měla jít postupně „do ztracena“. Přetrvává-li silná bolest i po této obvyklé době, nebo se naopak stupňuje, je zapotřebí přijít na kontrolu.

·        Teplota – do 38°C, přibližně 1-2 dny po zákroku, obvykle jsou plně dostačující běžně dostupné léky tlumící zvýšenou tělesnou teplotu (např. Paralen, Panadol, Acylpyrin).

·        Mírné krvácení z rány 1. den po výkonu. Při výrazném krvácení z rány silně stlačte oblast zákroku 15 minut přes skousnutný smotaný látkový kapesník.

·        Otok

·        Může se objevit i modřina na tváři nebo krku.