Zdravý úsměv je nejkrásnější ozdobou.
Prevence je nejdůležitější součástí každého medicínského oboru.
Máme smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami
Naše služby a ceník
Prevence
Péče o dětského pacienta
Záchovná stomatologie (výplně) a Parodontologie
Záchovná stomatologie (výplně) a Parodontologie
Léčba zaměřená na zachování vlastních zubů v ústech.
Endodoncie (kanálky)
Protetika
Chirurgie
Nejčastější otázky
Nemějte strach. Vždy se domluvíme zda chcete aplikovat anestezii či ne, rozhodnutí je na Vás.
Ano, to je častý jev po zákroku na zubu. Při opravování hlubokého kazu a následném zhotovení výplně je zubní nerv drážděn a někdy může přetrvávat citlivost na podněty – nejčastěji teplé či studené případně skousnutí na tvrdší potravu od podrážděné dásně. Stav se většinou rychle upraví, ale někdy může přetrvávat dlouhou dobu týdnů až měsíců. Pokud se začne objevovat spontánní bolest hlavně k večeru, která se stupňuje, bývá již problém v zánětu zubního nervu a stav je zapotřebí léčit. Doporučuji zub šetřit, důkladně čistit včetně mezizubních prostor a případně vyzkoušet pastu na snížení citlivosti zubů.
U léků na ředění krve záleží na jejich typu a dávkování. Některé nám „nevadí“ u některých je třeba před určitými výkony – typicky extrakcí (vytažením) zubu – ve spolupráci s Vaším praktickým lékařem, internistou či kardiologem upravit dávkování, je tedy velmi důležité lékaři nahlásit onemocnění se kterými se léčíte a všechny léky, které užíváte.
- Ledujte zevně tvář v oblasti zákroku, nejlépe ihned po výkonu vsedě. Optimální je zmrzlá voda v PET láhvi zabalená do kapesníku (nouzově např. i mražená zelenina v sáčku). Použijete-li igelitové chladící polštářky, často je měňte za vychlazené. První den chlaďte v rytmu 15 minut chlazení + 15 minut pauza, další 2-3 dny dle potřeby.
- Z rány nic nevysávejte, ani ji ničím nevyplachujte.
- Nejezte do odeznění anestezie, hrozí pokousání znecitlivělého jazyka, rtů a tváře.
- Nevyplachujte 3 dny po zákroku ústní vodou, zpomaluje hojení sliznic a dásní.
- Dodržujte řádnou hygienu dutiny ústní. Zuby je zapotřebí čistit již večer po zákroku, doporučen je zubní kartáček s měkkými štětinami (soft, supersoft).
- Udržujte klidový režim alespoň 3 dny po zákroku.
- Nepijte nadměrně alkohol.
- Nekuřte. Nikotin z kouře (i u el. cigaret) snižuje prokrvení a zpomaluje hojení, je zvýšené riziko komplikací.
- Během spánku je vhodná zvýšená poloha hlavy.
- Strava je doporučená měkká, vlažná, kašovitá. Kousejte na druhou stranu, pokud to lze.
- Bolest – přibližně 3 dny po zákroku, kterou lze obvykle zvládnout běžně dostupnými analgetiky (např. Nalgesin, Ibalgin). Bolest by měla jít postupně „do ztracena“. Přetrvává-li silná bolest i po této obvyklé době, nebo se naopak stupňuje, je zapotřebí přijít na kontrolu.
- Teplota – do 38°C, přibližně 1-2 dny po zákroku, obvykle jsou plně dostačující běžně dostupné léky tlumící zvýšenou tělesnou teplotu (např. Paralen, Panadol, Acylpyrin).
- Mírné krvácení z rány 1. den po výkonu. Při výrazném krvácení z rány silně stlačte oblast zákroku 15 minut přes skousnutný smotaný látkový kapesník.
- Otok
- Může se objevit i modřina na tváři nebo krku.
- Můstek, jenž se nasadí na předem nabroušené zuby sousedící s mezerou po vytrženém/vyraženém zubu. Výhodou je relativní finanční dostupnost, nevýhodou nutnost brousit a tím částečně znehodnocovat sousední zuby.
- Implantát, což je titanový šroubek, který se umístí do místa vytrženého/vyraženého zubu do kosti. Na něj se potom nasadí laboratorně zhotovená umělá korunka. Výhodou je, že se nemusí brousit a znehodnocovat sousední zuby, nevýhodou větší finanční náročnost a nutnost výborné hygieny.
Dítě by mělo navštívit zubního lékaře, jakmile se mu začne prořezávat první zoubek, nejpozději však v jednom roce. Poté dochází pravidelně každého půl roku na kontrolu.
Milí rodiče,
Chystáte se s Vaším dítětem na návštěvu zubní ordinace? Byli bychom rádi, aby návštěva proběhla hladce a v tom nám můžete pomoci i Vy:
- Termíny návštěv především u malých dětí naplánujte na denní dobu, kdy dítě nebývá unavené, ospalé a hladové. Také i počínající příznaky nachlazení a jiných onemocnění návštěvu většinou zkomplikují.
- Chcete-li dítě předem připravit na ošetření, zvolte jednoduchý popis odpovídající věku bez komentáře vlastních nepříjemných zážitků.
- Nepoužívejte věty typu „nic nebolí“, „jen se podívají“, „nic se dělat nebude“. Dítěti vše podrobně a trpělivě vysvětlíme, vždy bude vědět co ho čeká.
- Dovolte Vašemu dítěti, aby si s sebou vzalo oblíbenou hračku.
- Během ošetření je potřeba, aby dítě cítilo vaši přítomnost i podporu, ale zároveň jste zůstali v pozadí.
Dudlík musí být dítěti odebrán nejpozději do 2 let věku. Používání dudlíku i v pozdějším věku vede VŽDY ke skusové vadě – otevřenému skusu, který je obtížně řešitelný a pro dítě je léčba nepohodlná pro nutnost nosit speciální ortodontické přípravky. Předejít se tomuto stavu dá snadno – včasným odebráním dudlíku.
Nejdůležitější v tomto případě je zůstat stát na místě a ulomený kus či případně celý zub hledat. Jsme-li při hledání úspěšní vložíme fragment/zub do nádobky s naplivanými slinami či (trvanlivým) mlékem, případně zabalíme do potravinové folie.
Zub NIKDY nebalíme do kapesníku, zvl. ne papírového!! – došlo by k nevratnému poškození povrchu zubu. Neprodleně vyhledáme zubní ošetření – ideálně do dvou hodin od úrazu.