Dentální hygiena aneb když 2 minuty denně nestačí
Ačkoliv je denní čištění zubů to nejdůležitější v prevenci nejrůznějších zubních onemocnění, často nedokážeme (nebo spíše neumíme) poskytnout zubům takovou péči, jako by si doopravdy zasloužily. Nevhodným stylem čištění nebo špatným výběrem zubního kartáčku či pasty můžeme zubům dokonce ublížit.
Konec zubnímu kazu
Pravidelnou péčí dokážeme snížit riziko vzniku zubního kazu na minimum
Žádná parodontóza
Dentální hygienou můžete velmi snadno předejít nepříjemným onemocněním dásní, zamezit jejich krvácení či v extrémním případě zabránit ztrátě zubu z důsledku pokročilé parodontózy.
Generální úklid ve vašich ústech
Pomocí speciálních technik odstraníme veškerý zubní povlak i usazený zubní kámen, na který běžné čištění nestačí. Dentální hygienistka si poradí s nežádoucí pigmentací zubů i s nepříjemným zápachem z úst.
Naše služby a ceník
Instruktáž
15-20 minut
Vstupní vyšetření
45-60 minut
Dočištění
30-45 minut
Děti mladší 15 let
30 minut
Air flow
Bělení zubů
2x30 minut
Léčba parodontitis
Ošetření citlivých krčků
Ochrana proti bruxismu
Ceník dentálních pomůcek
Curaprox zubní kartáček
TePe Select x-soft
Tepee jednosvazkový zubní kartáček
Mezizubní kartáček
Důležité:
Dentální hygienu není možné provést u osob:
nachlazených či nemocných (rýma, kašel, zvýšená tělesná teplota, bolesti v krku atd…)
s oparem na rtu či pod nosem. Jedná se o vysoce infekční virové onemocnění, opar by se Vám mohl výrazně rozšířit.
po extrakci (vytržení) zubu nebo po jiném chirurgickém zákroku v ústech je třeba vyčkat alespoň 2 týdny, než se rány zahojí.
Výkony u nichž je výraznější krvácení – například léčba parodontitis formou kyretáží či rozsáhlé odstrnování zubního kamene uloženého pod dásněmi je možné provést pouze po poradě s praktickým lékařem či lékařem kardiologem u osob:
s rizikem vzniku infekční endokarditidy (vrozené srdeční vady, chlopenní protézy nebo jiný protetický materiál užitý ke korekci chlopenní vady, nemocní po již prodělané infekční endokarditidě apod…). V těchto případech pacient při každé návštěvě zdravotnického zařízení předkládá kartičku “Průkaz nemocného ohroženého infekční endokarditidou“. Pro ochranu Vašeho zdraví a zamezení vzniku komplikací Vám příslušný lékař předepíše profylaktickou dávku antibiotik.
užívajících léky na ředění krve – především Warfarin.
Nejčastější dotazy
Pojišťovny mají různě nastavené benefitní programy a každým rokem se mění. Některé se vydaly cestou mohutnější podpory tohoto druhu služby (a třeba i nákupu pomůcek pro dentální hygienu), jiné naopak. Seznam možností čerpání benefitů naleznete zde. (odkaz na následující)
Netvrdím svým pacientům, že je to příjemná záležitost, netvrdím, že je to jako manikúra nebo zastřižení vlasů. První návštěva, dvě, mohou být nepříjemné. Ale není to nic, co by se nedalo vydržet. V případě vysoké citlivosti dásní můžeme sáhnout k povrchové anestezii a když jde o čištění v hlubších oblastech pod dásní, máme vždy možnost lokální anestezie od lékaře. Tyto výkony jsou ale naplánovány dopředu a bez anestezie, domluvy s vámi a zubním lékařem se do nich nepouštíme.
Zuby po zákroku mohou být samozřejmě citlivější, obvykle na studené a teplé – představte si že vám seberou ve tři ráno peřinu, tak nějak se cítí vaše zuby, když jsou zbavené zubního kamene, povlaku a pigmentací. Nicméně tento stav by měl být přechodný, obvykle v řádu hodin spíše než dnů.
Ano, opravdu je fajn, když si pomůcky na čištění zubů vezmete s sebou. Občas je složité zjistit, jaký mezizubní kartáček používáte. Existuje například xy výrobců růžových mezizubních kartáčků a každý má jiný průměr. Stejně tak existuje několik druhů zubních nití, kartáčků, elektrických kartáčků… Další vděčná věc na přinesených pomůckách je, že můžeme trénovat. Vezmeme kartáček, napřímo ukážeme jak s ním v ústech pracovat a Vy si to hned vyzkoušíte. Případně korigujeme držení, tlačení, úhel a směr. Prozkoumáme ošmajdání vašeho kartáčku a zase jsme o kousek moudřejší (takže přinést nový ještě zabalený kartáček není to pravé…doneste ten, do opravdu používáte). Klidně si vyfoťte nebo napiště i názvy zubních past a ústních vod. Často nám toho napoví dost i ty.
Taková základní mantra je interval jednou za půl roku. Nic méně dobu upravuji podle individuálních potřeb každého pacienta. Jednoznačně stanovit interval, který bude vyhovovat všem dost dobře nejde. Na počátku, pokud jdete na hygienu poprvé, je často zapotřebí tzv. dočištění, který je zpravidla dříve než za půl roku. Další návštěvy se odvíjejí od Vaší práce v ústech. V případě že podmínky nejsou ideální, doporučuji interval zkrátit, aby nedošlo k opětovnému intenzivnímu zanesení. Na druhou stranu mám pacienty, kteří dostanou termín jednou do roka, protože péči perfektně zvládají a jsou potřeba jen jemné estetické zásahy – odstranění pigmentů.
…mám strach, že si zuby nečistí dost pečlivě.
Vaše obavy o zuby vašeho dítka jsou oprávněné. Kolikrát jsem již viděla zuby krásně srovnané, ale nevratně poškozené nesprávnou péčí. V podstatě je to vyhozená velká spousta peněz do vzduchu a přitom k tomu nemuselo vůbec dojít. A nápravy takových škod pak stojí peníze další, opět ne malé a již to nikdy není ono, jako zdravé zuby. Mohu Vám dát vřelé doporučení – navštívit dentální hygienu ještě před nasazením rovnátek. A VELMI doporučuji pravidelné návštěvy ve zkrácených intervalech v průběhu ortodontické léčby. Péče o chrup není jednoduchá. A mnohem náročnější je, pokud máte ústa plná drátků, zámečků a gumiček. Navíc tím, že jsou zuby v pohybu se velmi často mění rozměry mezizubních prostor, mění se tak i strategie péče.
….jde s tím něco dělat?
Samozřejmě že s nimi lze něco dělat. Nejúčinnější metodou je pískování zubů – tzv. Air flow doplěné zaleštěním a fluoridací zubů. A také poradím jak pracovat, aby se skvrny tvořili co nejméně. Zázraky slíbit nemohu, ale za pomoci pískování lze vašim zubům vrátit zašlou krásu, kterou už by nikdo nečekal.
…může mi dentální hygiena pomoci?
Pokud vás trápí zápach z úst, není nic jednoduššího než navštívit dentální hygienu. S největší pravděpodobností Váš problém zvládneme vyřešit. Kolikrát stačí jen odstranit to, co do vašich úst nepatří – zubní kámen a plak. Zkrotit populaci bakterií a nastolit rovnováhu. A k tomu přidat správné pomůcky, techniku vyhovující Vašim potřebám a schopnostem, no a pak ještě takovou drobnost – vaši snahu a píli:-). Někdy je potřeba problém konzultovat se zubním lékařem nebo s jiným specialistou – v tom případě ráda poradím.
…jde tomu zabránit?
Především je potřeba zjistit podrobnosti. Ne jen o tom, jak a čím čistíte své zuby, ale o vašem celkovém životním stylu, o vašich návycích, stravování i pitném režimu. Problém kazivosti zubů může být zapeklitá skládačka složená z drobných detailů a ty musíme dát do kupy!
Připravte se tedy na důkladnou analýzu, pořádnou dávku motivace a velmi důležitý trénink a nácvik všech technik které dávají zubům naději na lepší zítřky bez vrtání.
Fenomén dnešní doby – bílé zuby a krásný úsměv. Kdo by ho nechtěl?
Bělení zubů není pro každého, chce to mít zuby v dobré, nebo spíše skvělé kondici.
Metod je porůznu. Ale těch opravdu funkčních s VIDITELNÝM výsledkem je málo. Rozlučte se s pastami, ústními vodami, prášky, pudry, bělícími pery a jinými produkty, které zakoupíte v drogerii, lékárně či na internetu českého trhu. Rozlučte se dokonce i s výsledkem v kosmetických salonech, nepřijde, bohužel. Pokud si nechcete nechat zničit zubní sklovinu, nepocítit zklamání a mít opravdu výsledek, který uvidí okolí i Vy, jděte k dentální hygienistce či zubnímu lékaři. Nikam jinam.
Příspěvek na dentální hygienu 2022 od VZP, OZP a dalších:
Jak a kdy využít příspěvku na dentální hygienu v roce 2022?
Příspěvek můžete čerpat dle podmínek vaší zdravotní pojišťovny na pravidelné i vstupní ošetření dentální hygienistkou a nákup dentálních pomůcek v ordinaci dentální hygieny, u vašeho zubního lékaře nebo v lékárně.
Příspěvek VZP na dentální hygienu
Všeobecná zdravotní pojišťovna v roce 2022 vrátí do svých bonusů opět příspěvek na dentální hygienu. Částka ale bude nižší než v minulosti a bude ji možné prozatím čerpat do března tohoto roku.
Na dentální hygienu Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) přispívala několikrát již v minulosti. Šlo o částku ve výši několik set korun na jednoho dospělého pojištěnce. Vzhledem k velkému zájmu býval tento příspěvek zpravidla vyčerpán ještě před koncem roku. V 2022 na nás všechny nově čeká příspěvek ve výši 300 korun. Zde je oproti loňskému roku zásadní změna, kdy mohli příspěvek na dentální hygienu čerpat pouze dárci krve, kostní dřeně, krevních destiček nebo krevní plazmy. Od ledna 2022 tak na něj dosáhnou všichni klienti VZP bez ohledu na věk. Jedná se však o pilotní program a příspěvek VZP na dentální hygienu bude zařazen mezi benefity prozatím pouze pro první kvartál roku. Pokud bude vyhodnocen jako úspěšný, dojde k jeho zařazení do standardní nabídky. Ten, kdo bude chtít příspěvek čerpat, nesmí zapomenout, že do pojišťovny musí doručit originál platebního dokladu, který nesmí být data staršího třech měsíců.
Jako minulý rok nám zůstává příspěvek pro nastávající maminky a maminky až do 12 měsíců po porodu, kdy je možné čerpat příspěvek na dentální hygienu nebo balíček dentální hygieny zakoupený v lékárně, v ordinaci lékaře, u dentální hygienistky nebo specializované prodejně zdravotnických potřeb (zubní a mezizubní kartáčky, dentální sprchy, zubní pasty, dentální nitě, ústní vody). Doklad o zaplacení dané aktivity/zboží/služby – u příspěvků pro těhotné ženy a maminky neplatí obecně stanovená podmínka, že platební doklad nesmí být starší než 3 měsíce, musí však být vystaven od 1. 10. 2021 a uplatněn do 31. 12. 2022.
Více o výhodách a příspěvcích najdete na stránkách VZP tady a webu Klubu pevného zdraví.
Příspěvek VoZP na dentální hygienu
Jako člen programu Zdraví máte v roce 2022 nárok u Vojenské zdravotní pojišťovny České republiky (201) na příspěvek na dentální hygienu do výše 500 Kč na pojištěnce (děti, i dospělí). Pokud jste voják nebo máte v rodině vojáka a zároveň jste členem klubu Rodina vojáka nebo Válečný veterán, můžete čerpat příspěvek až do výše 700 Kč. Příspěvek se vztahuje pouze na dentální hygienu (ošetření či instruktáž), nikoli na nákup pomůcek nebo ošetření u zubního lékaře.
Příspěvek ČPZP na dentální hygienu
Členové programu Bonus Plus u České průmyslové zdravotní pojišťovny (205) mají možnost čerpat příspěvek na dentální hygienu vč. nákupu přípravků na ústní hygienu, na základě nasbíraných bodů v rámci preventivních prohlídek.
Příspěvek na dentální hygienu pro děti i dospělé (max. 500 bodů/Kč). Pro dospělé a děti od 3 let je možné čerpat příspěvek i na vybrané přípravky ústní hygieny (max. 250 bodů/Kč). Dárci krve a kostní dřeně můžou dále čerpat příspěvek 500 – 6 000 Kč na stomatologickou péči.
Více informací k čerpání z Bonus Plus najdete na stránkách ČPZP zde.
Příspěvek OZP na dentální hygienu
Příspěvek až 2 000 Kč na rok 2022 na dentální hygienu u Oborové zdravotní pojišťovny (207) získají děti i dospělí díky VITAKARTĚ a výhodám VITAKONTO. Příspěvek je rozdělen na dva kupony (Kupon dentální hygiena I. a Kupon dentální hygiena II.), tak aby bylo možné čerpat jej 2x ročně do celkové částky 2 000 Kč. Na každý kupon můžete žádat proplacení maximálně polovinu účtenky za ošetření na dentální hygieně.
- Platnost kuponu pro Dentální hygienu I. je 1. 1. – 15. 7. 2022 (akceptace účtenek od 1. 1. do 30. 6. 2022).
- Platnost Kuponu pro Dentální hygienu II. je 1. 7. – 15. 12. 2022 (akceptace účtenek od 1. 7. do 30. 11. 2022).
DŮLEŽITÉ: Akceptovány jsou účtenky z roku 2022, max. 3 měsíce staré. Účtenka musí obsahovat jméno, příjmení a datum narození. Proplacení účtenky je podmíněné vykázanou stomatologickou péčí (preventivní prohlídka či jiný stomatologický zákrok) v témže roce.
Pojištěnci OZP, kteří jsou dárci krve, krevní plazmy, kostní dřeně a orgánů mají možnost získat příspěvek do výše 10 000 Kč na dentální hygienu, zubní pomůcky, ale i stomatologické zákroky u svého zubního lékaře.
Více informací najdete na stránkách OZP a celé znění podmínek čerpaní kuponu najdete zde.
Příspěvek ZPMVČR na dentální hygienu pro děti
6 – 18 let (ročníky 2016 – 2004)
Max. výše příspěvku 500Kč
Podmínky a čerpání: Na ošetření provedené dentální hygienistkou, nad rámec veřejného zdravotního pojištění.
Příspěvky ze Zdravotních programů 2022 proplácíme od 1. 2. 2022 do 30. 11. 2022. a doklady k proplacení nesmí být starší 3 měsíců.
Více informací najdete na stránkách ZPŠ.
Příspěvek ZPMVČR na dentální hygienu
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (211) nabízí příspěvek pro děti a dospělé na instruktáž (nácvik) dentální hygieny u dentální hygienistky 500 Kč ročně. Pro klienty v programu Očkování je příspěvek až 1 000 Kč. Nově je prodloužený termín pro podání žádosti o příspěvek, do 31. prosince 2022.
Více o bonusu na prevenci pro dospělé najdete na webu ZPMVČR zde. Informace o bonusu pro děti na prevenci najdete zde.
Příspěvek RBP ZP na dentální hygienu
Všichni pojištěnci u zdravotní pojišťovny Revírní bratrská pokladna ZP (213) mají možnost čerpat příspěvěk na dentální hygienu ve výši 500 Kč, podmínkou je registrace v programu MojeRBP a online služba my213. Pojišťovna dále přispívá navíc až 500 Kč na nákup snímacích nebo fixních aparátů při léčbě vadného růstu chrupu (program Zdraví 90).
Zásady pro proplacení příspěvku RBP naleznete na webu pojišťovny zde.